Gymnázium Janka Matúšku  Galanta  ... REPETITIO EST MATER STUDIORUM ...

AKTUALITY

arr3JEDÁLNY LÍSTOKAktuálny jedálny lístok: Jedálne lístky sú prístupné v novej aplikácii - strava.cz. Bližšie...

Gymnázium Janka Matúšku Galanta
Štvrť SNP 1004/34
924 01 Galanta
tel: +421 (31) 780 22 47
fax: +421 (31) 780 22 47
gymjmga@gymslga.sk
Riaditeľ školy: 0911 864 562

ZVONENIE:

0.hodina: 7,10 - 7,55

1.hodina: 8,00 - 8,45

2.hodina: 8,50 - 9,35

3.hodina: 9,55 - 10,40

4.hodina: 10,45 - 11,30

5.hodina: 11,35 -12,20

6.hodina: 12,25 - 13,10

7.hodina: 13,15 -14,00

8.hodina: 14,05 - 14,50

9.hodina: 14,55 -15,40

» Medzinárodná dejepisná súťaž

Úspešná reprezentácia študentov Gymnázia Janka Matúšku v Galante v medzinárodnej dejepisnej súťaži

Dejepisná súťaž študentov gymnázií, ktorú organizuje pán Mgr. Miroslav Stulák z Gymnázia Cheb je už dlhé roky najväčším stretnutím stredoškolských študentov – historikov v Českej a Slovenskej republike.

Súťaž sa koná každoročne od roku 1992, zúčastňujú sa jej trojčlenné študentské tímy, ktoré prezentujú v písomných testoch svoje vedomosti z histórie.

V tomto ročníku súťažiaci prezentovali svoje vedomosti z histórie, kde motív tohto ročníka znel „Od diktarúry k diktatúre“. Študenti museli odpovedať na náročné otázky z obdobia oslobodenia Československa do nástupu KSČ v roku 1948.

Záštitu nad súťažou  prebrali najvyšší ústavní činitelia Českej republiky a Slovenskej republiky.

Súťaže sa  zúčastnili renomovaní historici : českí historici prof. PhDr. JanRychlík DrSc., doc. Mgr. Jaroslav Šebek PhD. a významný slovenský historik prof. PhDr. Roman Holec CSc., PhDr. Ivan Kamenec CSc., ktorí boli odbornými garantmi tohto ročníka súťaže. Podporu súťažiacim prišla vyjadriť ministerka školstva ČR Kateřina Valachová aj predseda senátu ČR Milan Štěch. Slovenských súťažiacich prišla podporiť štátna tajomníčka MŠVVaŠ SR Oľga Nachtmanová.

Na súťaži sa zúčastnilo 59 gymnázií z ČR a 16 gymnázií zo SR, ktoré postúpili z krajských kôl a tieto sa stretli 24.novembra 2016 na veľkom finále v Chebe.  Víťazmi súťaže sa stali gymnazisti z českého mesta Valašské Klobouky. Najúspešnejším tímom zo Slovenska boli naši študenti z Gymnázia Janka Matúšku v Galante, ktorí sa v posledných rokoch pravidelne umiestňujú na popredných miestach.

Našu školu, ktorá sa úspešne prebojovala cez krajské kolo a postúpila z prvého miesta, čakala náročná úloha. Tím študentov v zložení Laura Blažeková z Kvinty, Peter Bernáth a Ján Cholvadt  zo Sexty sa pod vedením Mgr. Rozálie Csemezovej mesiace zodpovedne pripravoval na reprezentáciu nielen Gymnázia Janka Matúšku v Galante, ale aj republiky. Ich snaha a úsilie boliodmenené  najväčšou radosťou a úspechom– triumfálnym víťazstvom medzi tímami zo Slovenskej republikya 7. miestommedzi všetkými účastníkmi súťaže.

Odmenou našim študentom (okrem notebookov a encyklopédií) bolo i pozvanie najvyšších ústavných činiteľov ČR. Dňa 19.1.2017 boli študenti so svojou vyučujúcou Mgr. Rozáliou Csemezovou a riaditeľom školy PaedDr. Petrom Černým pozvaní k predsedovi parlamentu ČR p. Jánovi Hamáčkovi a dňa 26.1.2017 boli takisto prijatí a ocenení predsedom senátu ČR p. Milanom Štechom.  Zábery z prijatia ústavnými činiteľmi ČR sú na jednotlivých snímkach v prílohe. Chcem sa i touto cestou ako riaditeľ školy ešte raz poďakovať študentom a vyučujúcej za výbornú reprezentáciu nielen školy, ale aj TTSK a SR.

PaedDr. Peter Černý

Y2ZhMG